Rekolekcje o uczuciach i potrzebach

ZACHĘCAMY DO WYKORZYSTANIA MATERIAŁÓW DLA DZIECI I DOROSŁYCH, OPRACOWANYCH W PARAFII GWIAZDY MORZA W SOPOCIE:

Rekolekcje o uczuciach i potrzebach – materiały

To rekolekcje dla każdego, dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zostały wygłoszone w parafii „Gwiazda Morza” w Sopocie dla Szkoły Podstawowej Nr 1 w dniach 18, 19 i 20 marca 2024 r. Treści są opracowane w formie dwóch gazetek Notatnik rekolekcyjny Poradnik empatyczny. Zawarte w gazetkach refleksje, opowiadania i tabelki są bardzo proste i przejrzyste. Całość materiałów rekolekcyjnych jest opublikowana na stronie internetowej rrn.diecezja.gda.pl w zakładce materiały dla dzieci.

Żyjemy w świecie przeintelektualizowanym i pogubionym w półprawdach. Każdy chce mieć racje i pewność swoich poglądów. Za Sokratesem możemy powiedzieć, że im więcej wiemy, to także mamy więcej pytań. Dlatego w tych rekolekcjach proponuję spojrzenie na siebie i cały świat przez pryzmat uczuć i potrzeb, ponieważ człowiek od Adama i Ewy nie zmienił się pod względem uczuć i potrzeb. Przez kolejne epoki i stulecia wymyślano nowe sposoby i strategie dbania o potrzeby, a przede wszystkim zmieniło się myślenie i rozumienie świata. W gąszczu tradycji religijnych, poglądów filozoficznych, naukowych i pseudonaukowych łatwo się zagubić.

Powróćmy zatem do początku. Adam i Ewa byli w raju szczęśliwi, bo wszystkie ich potrzeby były zaspakajane – potrzeby harmonii i piękna, miłości i wspólnoty, relacji z Bogiem i wiele innych potrzeb. Nadszedł dzień próby i kuszenia przez złego ducha. Szatan powiedział, że Adam i Ewa mogą sami decydować o swoim szczęściu, o tym co dobre i złe. Zasugerował, że należy się im więcej niż otrzymali. Pierwotny porządek zostaje naruszony. W konsekwencji Adam i Ewa zostają wyrzuceni z raju. Zaczyna się dla nich i dla wszystkich ludzi nowa rzeczywistość polegająca na tym, że dużo trudniej zadbać o podstawowe potrzeby. „W trudzie będziesz zdobywał pożywienie” (Rdz 3, 17).

A może jest to też pewna konsekwencja życia bez Boga. Człowiek opuszcza raj. Nie potrzebujemy Boga, żeby być szczęśliwi. Człowiek chce zbudować wieżę Babel (por. Rdz 11). I tak dzieje się do dzisiaj. Żyjemy tak, jakby Pana Boga nie było. Św. Augustyn napisał: „ Niespokojne jest serce człowieka dopóki nie spocznie w Bogu.”

Jeżeli chcemy być szczęśliwi tak jak Adam i Ewa w raju, to należy przyjrzeć się naszym uczuciom i potrzebom. Z pomocą przychodzi język komunikacji empatycznej, opracowany przez Marshalla Rosenberga, psychologa i mediatora. WPoradniku empatycznym jest on opisany. Język empatii składa się zawsze z czterech elementów: spostrzeżenie bez oceny, uczucie, potrzeba i prośba. Nie gwarantuje on dobrych relacji ze wszystkimi, jednak udzielanie empatii sobie i innym zwiększa szansę na porozumienie i prowadzi do zrozumienia swoich potrzeb i potrzeb drugiego człowieka. Zawsze ze swoimi uczuciami i potrzebami warto zwracać się do Boga i Maryi. Na weselu w Kanie Galilejskiej Maryja wyszła z inicjatywą, gdy zabrakło wina.

Ciekawą lekturą będzie Notatnik rekolekcyjny poświęcony uczuciom smutku, strachu i radości. Ten Notatnik jest zaproszeniem do prowadzenia rozmów w domu, w rodzinie o uczuciach. Na ostatnich dwóch stronach tej gazetki jest propozycja modlitw podczas śniadania wielkanocnego. Tegoroczna Wielkanoc może być okazją do podjęcia i kontynuowania zwłaszcza w niedzielę rodzinnej modlitwy przed śniadaniem. A czytając fragmenty Pisma Świętego, można przypatrzeć się bohaterom biblijnym i zauważyć ich uczucia i potrzeby.

Życzę dobrej lektury Notatnika rekolekcyjnego Poradnika empatycznego, aby pozostawać w kontakcie z tym, co żywe w nas, czyli uczuciami i potrzebami.

ks. Paweł Jakimcio

MATERIAŁY DLA DOROSŁYCH:

Poradnik empatyczny

Dodatek – Tabela uczuć i potrzeb

MATERIAŁY DO PRACY Z DZIEĆMI:

Notatnik rekolekcyjny dla dzieci

Przedstawienie rekolekcyjne dla dzieci

Pantomima „Sens życia”