Archiwum

ROK 2023:

Dzień skupienia w Pręgowie – konferencja ks. Piotra

W dniach od 5 do 12 listopada w Juchnowcu Kościelnym koło Białegostoku odbyły się rekolekcje formacyjne dla mężczyzn.

Udział wzięło 13 mężczyzn z diecezji Płockiej, Łomżyńskiej, Gdańskiej, Warszawskiej i Zamojsko-Lubaczowskiej.

Rekolekcje prowadził ksiądz Cezary Siemiński, moderator RRN diecezji Płockiej.

Kiedy 13 chłopów wyrywa sobie tydzień z codziennych obowiązków i jedzie na Podlasie, aby się nawracać, to w Niebie musi być poruszenie. Poznawanie prawdy o sobie musi boleć, ale bez tego nie zbliżymy się do Bożego Miłosierdzia, bo nawet nie odczujemy Jego potrzeby. A przecież Boże Miłosierdzie jest jedynym ratunkiem dla każdego z nas, i to nie tylko w wymiarze wiecznym, ale w naszym codziennym życiu, bo tylko Ono ratuje naszych bliskich i nas samych przed skutkami naszej męskiej pychy i samolubnej pewności siebie, która potrafi tak boleśnie zranić nasze Żony, dzieci czy choćby podwładnych w pracy.

W czasie posiłków czytaliśmy książkę napisaną przez Mamę bł. Carla Acutis “Tajemnica mojego syna”, którą gorąco polecamy. Przesłanie płynące z jej kart jest proste – świętość jest dla zwyczajnych normalnych mężczyzn, zaś autostradą do Nieba jest Eucharystia.

Formacja męska jest autentyczna, bo wśród facetów nie przechodzą żadne umizgi ani udawanie. Formacja jest prawdziwa, jeśli maski spadają, skorupa pęka i oczy mimo woli zaczynają: “się pocić”, gdy wreszcie dostrzegasz, że Pan Bóg i Jego Mama kocha cię takiego, jakim jesteś i możesz przestać zgrywać kogoś, kim nie jesteś – ba, kim nigdy nie byłeś.

Czy było warto przyjechać? Zaproszonych na Ucztę było więcej, niestety nie wszyscy skorzystali.

Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu i Matce Bożej za czas spędzony w Jej ramionach. Dziękujemy też księdzu Czarkowi za troskę, którą nas otoczył.

WIECZÓR SKUPIENIA DLA KOBIET W MŁAWIE – KONFERENCJA KSIĘDZA SŁAWKA

Adwentowy dzień skupienia w Częstochowie KONFERENCJA KSIĘDZA DARKA

Figury w Sanktuarium w Knock z konferencji ks. Darka:

17 listopada w Katedrze Oliwskiej ks. Arcybiskup Tadeusz Wojda dokonał Uroczystego Obrzędu Błogosławieństwa Wdów, podczas którego poświęcił Panu Bogu naszą Elę Marcinkowską.

Podziękowanie Eli

DZIEŃ SKUPIENIA W GDYNI DĄBROWIE 18 LISTOPADA

Konferencja ks. Pawła

WIECZÓR AUTORSKI GRAŻYNY WALKIEWICZ – 8 LISTOPADA, RUMIA:

Wieczór autorski Grażyny Walkiewicz

Byliśmy razem z naszą Grażynką Walkiewicz 8 listopada w Bibliotece Kaszubskiej w Rumi, gdzie Autorka prezentowała swój tomik

WIERSZYCZKI POSZUKUJĄCEJ DUSZYCZKI

Zbiorek powstawał 7 lat – 7 lat myśli, emocji, doświadczeń, spostrzeżeń, przeżyć różnych.

DZIEŃ W NAZARECIE, PAŹDZIERNIK – SOPOT – GWIAZDA MORZA:

POCZĄTEK ROKU FORMACYJNEGO – WĄWOLNICA:

Wąwolnica – świadectwo Mirka – audio

Wąwolnica – konferencja ks. Darka – audio

Wąwolnica – adoracja, rozważania i rozesłanie – wideo

WEJHEROWO 16 WRZEŚNIA:

Psalm – Dorota i Leszek

Konferencja ks. Pawła

18 CZERWCA – MARSZ DLA ŻYCIA I RODZINY ORAZ FESTIWAL DLA ŻYCIA:

Wzięliśmy udział w Marszu i Festiwalu m.in. na własnym stoisku:

17 CZERWCA – DZIEŃ SKUPIENIA W PRĘGOWIE:

Konferencja ks. Pawła

27 MAJA – NOC CZUWANIA W MATEMBLEWIE I W BAZYLICE MARIACKIEJ:

20 MAJA – DZIEŃ SKUPIENIA W SŁUPSKU U ŚW. JACKA:

29 KWIETNIA – DZIEŃ W NAZARECIE (SOPOT, GWIAZDA MORZA):

Kazanie ks. Pawła – posłuchaj

Konferencja ks. Oskara – posłuchaj

15 KWIETNIA – PIELGRZYMKA RRN DO CZĘSTOCHOWY:

Świadectwo w Katedrze o działaniu Matki Bożej w życiu – posłuchaj

Konferencja ks. Darka w Katedrze – posłuchaj

Konferencja ks. Andrzeja Kopczyńskiego w Bazylice Jasnogórskiej – posłuchaj

Filmy i nagrania z pielgrzymki na stronie ogólnopolskiej – kliknij tu

18 MARCA – GDYNIA, BAZYLIKA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY KRÓLOWEJ POLSKI

Posłuchaj homilii ks. Piotra

Obejrzyj materiał z Panoramy w TVP Gdańsk:

18 LUTEGO – SOPOT, GWIAZDA MORZA

GIETRZWAŁD – REKOLEKCJE ZIMOWE:

Wszystko byłoby niczym, gdyby nie miłość. 

Miłość jest drogą najdoskonalszą, która najpewniej prowadzi do Boga.(…) Nareszcie znalazłam odpoczynek… Zgłębiając tajemnice Mistycznego Ciała Kościoła, nie rozpoznawałam siebie w żadnym z jego członków, wymienionych przez św. Pawła; a raczej chciałam odnaleźć się we wszystkich… Miłość dała mi klucz do mego powołania. Zrozumiałam, że skoro Kościół jest ciałem złożonym z różnych członków, to nie brak mu najbardziej niezbędnego, najszlachetniejszego ze wszystkich. 

Zrozumiałam, że Kościół posiada Serce i że to Serce płonie miłością, że jedynie Miłość pobudza członki Kościoła do działania i gdyby przypadkiem zabrakło Miłości, Apostołowie przestaliby głosić Ewangelię, Męczennicy nie chcieliby przelewać krwi swojej… Zrozumiałam, że miłość zamyka w sobie wszystkie powołania, ze miłość jest wszystkim, obejmuje wszystkie czasy i wszystkie miejsca… jednym słowem — jest wieczna!… 

Zatem, uniesiona szałem radości, zawołałam: O Jezu, Miłości moja… nareszcie znalazłam moje powołanie, moim powołaniem jest miłość! Tak, znalazłam swoje miejsce w Kościele, a to miejsce, mój Boże, Ty sam mi ofiarowałeś… W sercu Kościoła, mojej Matki, będę Miłością… w ten sposób będę wszystkim i moje marzenie zostanie spełnione!!!…”

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza

W sercu Kościoła, mojej Matki, będę Miłością…

Biuletyn uczestnika rekolekcji

Rekolekcje w tym roku zasadniczo prowadził ks. Sylwester, który wygłosił wszystkie konferencje. W piątek homilię wygłosił ks. Paweł. Zapraszamy do przesłuchania:

Konferencja – czwartek

Konferencja – piątek

Homilia ks. Pawła – piątek

Konferencja – sobota

Homilia – sobota

Konferencja – niedziela

Homilia – niedziela

SPOTKANIE KOLĘDOWE U ŚW. RODZINY W GDYNI:

Konferencja ks. Pawła

Radość ze spotkania:

Śpiewać każdy może:

ROK 2022:

10 GRUDNIA – Pręgowo

Czy możemy w życiu pewnie oprzeć się na czymkolwiek lub kimkolwiek innym niż Pan Bóg? A jeśli opieramy się np. na zdrowiu, to czy mając dar dobrego zdrowia wykorzystujemy go wyłącznie do czynienia dobra? Fotorelacja dzięki Eli:

26 LISTOPADA – Jasna Góra

Fotorelacja dzięki Brygidzie:

19 LISTOPADA – Sopot

Homilia ks. Oskara – kliknij

22 PAŹDZIERNIKA – Słupsk

15 PAŹDZIERNIKA – Żukowo

Dzień w Nazarecie odbył się pod znakiem bł. Carla Acutis, dla którego Eucharystia była centrum życia i autostradą do Nieba.

Psalm (Dorota i Leszek) – posłuchaj

Homilia ks. Proboszcza – posłuchaj

24 WRZEŚNIA – Wejherowo

Diecezjalna inauguracja roku formacyjnego odbyła się w sobotę 24 września w Wejherowie, w parafii NMP Królowej Polski.

17 WRZEŚNIA – Legnica

Cud eucharystyczny w Legnicy

„Na Hostii, która 25 grudnia 2013 roku przy udzielaniu Komunii świętej upadła na posadzkę i która została podniesiona i złożona do naczynia z wodą, po pewnym czasie pojawiły się przebarwienia koloru czerwonego” – które okazały się fragmentami żywej tkanki ludzkiego serca znajdującego się w stanie agonii. Zostały one wyodrębnione, złożone na korporale i wystawione do publicznej adoracji w świątyni. 

Daj mi swe serce (Prz 23, 26) – pod tym hasłem odbyła się w dniu 17 września br. ogólnopolska inauguracja roku formacyjnego 2022/2023 w Legnicy – stolicy diecezji, której pasterzem jest bp Andrzej Siemieniewski, opiekun naszego Ruchu z ramienia Konferencji Episkopatu Polski. Modliliśmy się w sanktuarium cudu eucharystycznego w kościele św. Jacka. W czasie inauguracji rozważaliśmy tajemnicę miłości Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi. Z naszej archidiecezji pojechał ks. Piotr Bonin i niewielka grupa pielgrzymów.

Pełna relacja wideo, nagrania, zdjęcia i inne materiały związane z dniem skupienia na stronie ogólnopolskiej RRN – kliknij tu

Poniżej umieściliśmy pliki dźwiękowe:

Homilia ks. Biskupa Andrzeja – posłuchaj

Słowo ks. Kustosza o cudzie Eucharystycznym – posłuchaj

Konferencja ks. Darka – posłuchaj

Słówko ks. Biskupa na rozesłanie – posłuchaj

Małe Słówko ks. Darka na zakończenie – posłuchaj

WIELE, 24 – 30 sierpnia

W całej Polsce rekolekcje letnie RRN były poświęcone rozeznawaniu woli Boga w naszym życiu, a także naszej postawy wobec niej. Diecezja Warszawsko-Praska umieściła zapisane treści konferencji, zaś diecezja Katowicka – 2 nagrania konferencji ks. Stefana Czermińskiego. Oto te materiały:

Teksty konferencji z rekolekcji letnich diecezji Warszawsko-Praskiej w Małym Cichym

Czy jesteś gotowy na przyjście Pana? – homila (Brynów 07.08) – ks. Stefan Czermiński

Konferencja ks. Stefana o Woli Bożej, wygłoszona w Małym Cichym na koniec warszawskich rekolekcji (8.07.2022) 

Rekolekcje w Wielu

W dniach od 24 do 30 sierpnia 2022 roku na terenie ośrodka wypoczynkowego w Wielu, odbywały się rekolekcje naszego Ruchu. W rekolekcjach uczestniczyło 120 rekolektantów w różnym wieku i różnego stanu, pragnących kroczyć drogą rozwoju duchowego. Tematem przewodnim tegorocznych rekolekcji były słowa św. Teresy od Dzieciątka Jezus: „Wybieram wszystko, czego Ty pragniesz”.
Posługę kapłańską w tym błogosławionym czasie pełnili kapłani: ks. Paweł Jakimcio – moderator RRN archidiecezji gdańskiej, ks. Piotr Bonin, ks. Oskar Gramacki oraz ks. Ryszard Półtorak – moderator RRN z Elbląga, ks. Sylwester Ćwikliński – moderator RRN diecezji toruńskiej, oraz ks. Dariusz Kowalczyk – moderator krajowy RRN z Warszawy.
Rekolektantów odwiedził również ks. biskup Wiesław Szlachetka, który po raz czwarty przybył z posługą głoszenia słowa Bożego do Wiela i w pobliże swoich rodzinnych stron.
Jak rozpoznać wolę Bożą? „Gdy nie wiem, jak postąpić w jakiejś ważnej sprawie, to dobrze jest przyzywać Ducha Świętego i rozeznać czy to, jak chcę postąpić, czego pragnę, jest zgodne z Ewangelią? Co na moim miejscu zrobiłby Chrystus?”.
Jeżeli rozpoznałem wolę Bożą, to czy mam odwagę ją zrealizować? Czy mówię Bogu „tak”, jak Maryja wypowiedziała swoje „fiat”? Rozważania o Bożych planach towarzyszyły nam podczas porannych medytacji i w grupach dzielenia. Centralnym punktem każdego dnia była Msza św. Wiele radości w nasze serca wlewała dziecięca, roześmiana, rozśpiewana i rozmodlona duża grupa (38 osób), która realizowała odrębny program. Owoce ekspresji twórczej dzieci związane z przyjmowaniem słowa Bożego składano jako dary podczas Eucharystii. Ważnym wydarzeniem podczas rekolekcji było uczestnictwo w odpuście parafialnym Matki Bożej Pocieszenia w Wielu. Ubogaceni duchowo, pełni wdzięczności rozjeżdżaliśmy się do naszych parafii i domów.

W Wielu tekstem do codziennej medytacji była Ewangelia z danego dnia – więcej

Pierwszą konferencję w Wielu wygłosił w środę ksiądz Paweł – posłuchaj

Czwartek – konferencja ks. Oskara – posłuchaj

Czwartek – homilia ks. Piotra – posłuchaj

Piątek – konferencja ks. Piotra – posłuchaj

Piątek był szczególnym dniem na naszych rekolekcjach. Odwiedził nas ksiądz biskup Wiesław Szlachetka, który sprawował Euchrystię i wygłosił homilię – posłuchaj

Sobota – konferencja ks. Ryszarda – posłuchaj

Sobota – homilia ks. Darka – posłuchaj

Niedziela – konferencja ks. Darka – posłuchaj

Poniedziałek – konferencja ks. Darka – posłuchaj

Poniedziałek – homilia ks. Sylwestra – posłuchaj

Wtorek – końcowa homilia ks. Pawła – posłuchaj

W naszej kaplicy:

W niedzielę świętowaliśmy odpust razem z parafią Wielewską:

Nasza rekreacja:

18 CZERWCA – Janowo

W sobotę 18 czerwca spotkaliśmy się w Rumi Janowie w parafii Św. Jana z Kęt. Konferencja ks. Piotra – posłuchaj

4 CZERWCA – Matemblewo

W Wigilię Zesłania Ducha Świętego czuwaliśmy u Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie. Konferencja ks. Pawła o Duchu Świętym przerywana pieśniami – posłuchaj tu

2 MAJA – Dzień w Nazarecie

W poniedziałek 2 maja mieliśmy w Żukowie nasz dzień skupienia – „Dzień w Nazarecie”. Posłuchaj kazanie i konferencję:

Kazanie ks. Pawła dla dzieci

Konferencja ks. Pawła na podstawie najnowszej fali tematycznej „Miłość, która podnosi i daje nadzieję”

23 KWIETNIA – Pielgrzymka na Jasną Górę

Konferencja ks. Darka – kliknij tu; Homilia ks. Stefana – kliknij tu

Relacja – kliknij tu

Zdjęcia – kliknij tu

9 KWIETNIA – dzień skupienia u Matki Bożej Różańcowej w Gdyni

Dziękujemy Brygidzie za zdjęcia:

19 MARCA – Pręgowo

19 marca w uroczystość Św. Józefa odbył się nasz dzień skupienia w Pręgowie. Konferencja ks. Pawła – posłuchaj

Oto zdjęcia (dziękujemy Eli):

17-20 LUTY – Gietrzwałd

Rekolekcje w Gietrzwałdzie na temat Posłani w pokoju Chrystusa.

Duchu Święty, natchnij mnie.
Miłości Boga, pochłoń mnie.
Po prawdziwej drodze prowadź mnie,
Maryjo, moja Matko, spójrz na mnie,
Z Jezusem błogosław mnie.
Od wszelkiego zła,
od wszelkiej iluzji,
Od wszelkiego niebezpieczeństwa
zachowaj mnie.

Zeszyt uczestnika z materiałami do rozważań (pdf)

Wszystkie nagrania z rekolekcji:

Czwartek – ks. Paweł

Piątek – ks. Sylwester

Piątek – ks. Andrzej

Sobota – ks. Sylwester

Sobota – czytania i homilia – ks. Piotr

Niedziela – medytacja z konferencją – ks. Darek

Niedziela – czytania i homilia – ks. Darek

Niekorzystne warunki pogodowe i widmo zbliżającego się konfliktu zbrojnego na Ukrainie nie odstraszyły członków i sympatyków RRN od wyjazdu na rekolekcje zimowe do Gietrzwałdu. Rekolekcje te trwały w  dniach od 17 do 20 lutego i przebiegały pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa” i „ Życie z Maryją drogą miłości”. Uczestniczyło w nich 90 osób, z czego najliczniejszą grupę stanowili rekolektanci z  diecezji toruńskiej i archidiecezji gdańskiej, oraz było jeszcze kilka grup z 5 innych diecezji. Trud prowadzenia rekolekcji i przekazywania treści podjął ks. Sylwester Ćwikliński, którego  posługę wspierało gościnnie jeszcze pięciu kapłanów i diakon, a wśród nich moderator krajowy RRN ks. Dariusz Kowalczyk z Warszawy, ks. Andrzej Adamczyk z Olsztyna, ks. Ryszard Półtorak z Elbląga oraz księża Paweł Jakimcio i Piotr Bonin z diecezji Gdańskiej. 

Matka Boża Gietrzwałdzka, piękna Pani ziemi warmińskiej, z woli Bożej otoczyła wszystkich płaszczem swej opieki umożliwiając rekolektantom spokojne skorzystanie z medytacji porannych, konferencji, adoracji, sakramentu pokuty i pojednania oraz wspólnotowego różańca. Podczas piątkowej Drogi Światła, gdy zgromadziliśmy się u stóp Niepokalanej, przy cudownym źródełku, nawet świeciło słońce… Wsłuchując się w słowa Ewangelii, mogliśmy przybliżyć sobie znaczenie wezwania „Posłani w pokoju Chrystusa”.

Najistotniejszą częścią każdego dnia była Eucharystia, podczas której za pośrednictwem Pani Gietrzwałdzkiej zanosiliśmy prośby do miłosiernego Boga Ojca w intencjach płynących z naszych serc, a szczególnie błagaliśmy o pokój na Ukrainie i na świecie. 

W tym czasie darowanym od Pana Boga, w ramach rozwoju duchowego, poznawaliśmy różne zagadnienia związane z dążeniem do komunii życia z Maryją, gdyż ona zawsze prowadzi do coraz głębszego życia przykazaniem miłości, które Jezus nazwał pierwszym i najważniejszym. Komunia życia z Tą, której serce najpełniej odtwarza miłość Chrystusa, uzdalnia nas do miłości prawdziwej, o jakiej mówi „Pawłowy Hymn o Miłości”. Gdy w naszym życiu będzie „FIAT”, to i będzie „Magnifikat” – mówił ksiądz Piotr. Natomiast  brak w naszym życiu uczynków miłości obnaża prawdę, jaka w rzeczywistości jest nasza komunia z Matką Bożą. Autentyczna komunia z Maryją możliwa jest dopiero wówczas, gdy naprawdę uznajemy się za grzeszników, którzy bez miłosierdzia Bożego zginą. Matka Boża chce, abyśmy naszym życiem ukazywali wszystkim Jej miłość, byśmy świadczyli o szczególnej miłości Matki Kościoła do wszystkich. Ona pragnie w nas i przez nas kochać innych. Pragnie byśmy miłowali się Jej miłością i żeby ostatecznie zaistniała w nas w całej pełni miłość Chrystusowa. 

We wspólnocie czas szybko mijał. Duch Święty pobudzał nas do tego, by na każdym kroku świadczyć dobre uczynki wobec napotkanego bliźniego oraz przedstawić świadectwa życia wiarą. Panowała wspaniała rodzinna atmosfera. Tuż przed rozesłaniem do naszych parafii i domów, pełni wdzięczności śpiewaliśmy pieśń Maryjną ze słowami „ …. Dzisiaj światu potrzeba dobroci, by niepokój zwyciężyć i zło, trzeba ciepła, co życie ozłoci, trzeba Boga, więc ludziom nieśmy Go tak jak Ona…..Matka która wszystko rozumie…..”

Elżbieta

                                                                                                                                    

12 LUTY – Dąbrowa

W sobotę 12 lutego nasz dzień skupienia odbył się w Gdyni Dąbrowie w parafii Trójcy Świętej. Poniżej zdjęcia (dziękujemy Eli). Konferencja ks. Pawła odnosiła się do aktualnej fali tematycznej pt. MIŁOŚĆ CHRYSTUSA PRZYNAGLA NAS. Dziękujemy Teresie za nagranie –  posłuchaj

STYCZEŃ

W niedzielę Chrztu Pańskiego spotkaliśmy się u św. Rodziny w Gdyni na tradycyjnym kolędowaniu:

ROK 2021:

ADWENT 2021

W sobotę 11 grudnia w Gdyni na Fikakowie w parafii pw. Św. Karola Boromeusza odbył się nasz adwentowy dzień skupienia.

Konferencja ks. Oskara (przepraszamy za słabszą jakość dźwięku w pierwszych 40 sekundach nagrania) – kliknij tu

Poniżej relacja zdjęciowa z naszego dnia skupienia – dziękujemy Eli i wspierajmy ja modlitwą w czasie jej pobytu w szpitalu – kliknij tu

Skończył się adwentowy dzień skupienia RRN na Jasnej Górze. Podczas dnia skupienia rozważaliśmy temat: Św. Józef – patron Nazaretu i włączyliśmy się jako wspólnota w Zawierzenie Kościoła i Narodu w Polsce św. Józefowi, które miało miejsce 7 października br. w sanktuarium w Kaliszu.

Artykuł, nagrane wypowiedzi i zdjęcia z naszego dnia skupienia na stronie Jasnej Góry – kliknij tu

Poniżej umieszczamy nagrania dźwiękowe z poszczególnych wydarzeń na podstawie materiałów ze strony ogólnopolskiej:

Konferencja ks. Darka – kliknij tu

Kazanie ks. Stefana (Katowice) – kliknij tu

Konferencja ks. Sławka (Mława) – kliknij tu

Słowo ks. Stanisława Gancarka (Częstochowa) przed adoracją – kliknij tu

Słowo ks. Stanisława na rozesłanie – kliknij tu

Świadectwa uczestników dnia skupienia:

Słowo ks. Stanisława przed świadectwem – kliknij tu

Świadectwo Sławka (Cieszyn) o grupach męskich RRN – kliknij tu

Świadectwo Sławka – część druga – kliknij tu

Świadectwo Sławka – część trzecia – kliknij tu

Świadectwo Janka (Białystok) – kliknij tu

Świadectwo Ani (Białystok) – kliknij tu

Każdy kapłan wchodzi w duchowe ojcostwo świętego Józefa.

Ks. Darek – konferencja na Jasnej Górze 27 listopada

Zawsze, kiedy modlisz się „Zdrowaś Maryjo”, lekko się uśmiechaj do Maryi, którą w niebie zobaczysz.

Ks. Stefan – kazanie na Jasnej Górze 27 listopada

LISTOPAD 2021

20 listopada w parafii NMP Królowej Polski w Wejherowie odbył się nasz dzień skupienia. Konferencja ks. Piotra o naszym podejściu do woli Bożej – kliknij tu

PAŹDZIERNIK 2021

W sobotę 23 października grupa Słupska gościła nas na dniu skupienia w kościele św. Jacka. Dziękujemy Gospodarzom za przygotowanie dnia i za gościnność!

W sobotę 16 października w Żukowie powróciliśmy do „Dni w Nazarecie”:

WRZESIEŃ 2021

W sobotę 25 września mieliśmy nasz pierwszy – po letnich rekolekcjach – dzień skupienia u ks. Pawła w Redłowie. Poniżej galeria zdjęć – dziękujemy Eli. Konferencję wygłosił ks. Paweł – kliknij tu . Krótkie słowo do nas wygłosił także neoprezbiter ks. Oskar, który jeszcze jako diakon był z nami w Wielu w ubiegłym roku – kliknij tu . Przypominamy, że w zakładce „Śpiewniki” są umieszczone 2 śpiewniki do wykorzystania na spotkaniach grup, dniach skupienia czy rekolekcjach

„Wszystko postawiłem na Maryję.” Wraz z Nią w sobotę 18 września przywędrowaliśmy do Zuzeli – miejsca urodzenia błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, by umocnieni darem wspólnotowej Eucharystii wejść z Maryją na drogę formacji Ruchu w roku 2021/2022.

Ks. Stefan w swojej konferencji o bł. Kardynale Wyszyńskim powołał się na jego artykuł o wpływie bolszewizmu na inteligencję polską, napisany w drugiej połowie lat 30-tych. Jego aktualność wydaje się być uderzająca. Aby przeczytać – kliknij tu

*** *** ***

SIERPIEŃ 2021 – WIELE

„Pokora nie polega na tym, by myśleć i mówić, że jest się pełnym błędów, ale na tym, by czuć się szczęśliwym, gdy inni  tak myślą i mówią”.

św. Teresa od Dzieciątka Jezus

Skończyły się nasze rekolekcje w Wielu. Poniżej nagrania wszystkich homilii i konferencji

Galeria z Wiela (jeszcze niepełna) – kliknij tu

wtorek, ks. Paweł – kliknij tu

środa, ks. Darek – kliknij tu

homilia, ks. Piotr – kliknij tu

czwartek, ks. Piotr – kliknij tu

homilia ks. biskupa – kliknij tu

piątek, ks. Andrzej – kliknij tu

homilia, ks. Paweł – kliknij tu

sobota, ks. Darek – kliknij tu

homilia, ks. Piotr – kliknij tu

niedziela, ks. Piotr – kliknij tu

poniedziałek, ks. Paweł – kliknij tu

Nasz Pan:

Nasi kapłani:

Odwiedził nas ks. biskup Wiesław:

Poniżej galeria z naszego Wiela:

*** *** ***

CZERWIEC 2021:

Zakończyliśmy nasz rok duszpasterski – diecezjalny dzień skupienia odbył się 26 czerwca w Sanktuarium Matki Bożej Łęgowskiej (u ks. Piotra, który w tym roku obchodzi jubileusz 30 rocznicy przyjęcia święceń kapłańskich). Konferencja ks. Pawła – kliknij tu . Galeria zdjęć poniżej (dziękujemy Eli):

MAJ 2021:

W sobotę 29 maja w kościele św. Jana Chrzciciela w Żukowie mieliśmy nasz przedostatni w tym roku duszpasterskim diecezjalny dzień skupienia.

Konferencję o wyborach duchowych wygłosił ksiądz Paweł. Aby ją odsłuchać lub pobrać – kliknij tu Podczas konferencji ksiądz Paweł wspomniał, że temat rozeznawania duchowego jest szerzej rozwijany w rozważaniach prowadzonych przez modlitewną wspólnotę Pogłębiarka, czerpiącą z duchowości Ignacjańskiej. Aby obejrzeć i posłuchać rozważanie o tym, jak rozeznać, czy nasze myśli pochodzą od Boga – kliknij tu

Po Mszy św. przeszliśmy do salki przy kościele Wniebowzięcia NMP na dzielenie w grupach i pierwszą w czasie pandemii agapę.

*** *** ***

pastedGraphic.png

W piątkowy wieczór zmęczeni pandemiczną separacją w kilka rodzin pojechaliśmy nad Jezioro Łapińskie, by nacieszyć się swoją obecnością, zaczerpnąć ze świadectwa życia siebie nawzajem oraz posługi kapłańskiej naszego Opiekuna ks. Pawła Jakimcio.

Nasz plan był prosty, chcieliśmy być ze sobą i Panem Bogiem. Nie zabrakło modlitwy, grilla (świetnie udał się ten piątkowy – postny😊), wspólnie przygotowywanych posiłków, spacerów i rozmów w realu, których byliśmy tak spragnieni. Młodzież dbała, by w naszym kominku zawsze palił się ogień i uczyła młodszych posługiwania się siekierą.

W sobotnie południe cieszyliśmy się obecnością ks. Pawła Jakimcio, który wygłosił dla nas konferencję o Duchu Świętym. Podczas krótkiej nauki dla dzieci, przekazał uczestnikom gąbeczki, które miały przypominać, że mamy pozwolić, by Duch Święty wsiąkał w nasze życie i czynił nas mniej szorstkimi.

pastedGraphic_4.png

Delegacja rodziców chcąc zachować jedność z diecezjalną wspólnotą Ruchu pojechała w sobotni wieczór do Matemblewa, by w kościele stacyjnym modlić się o zesłanie Ducha Świętego do naszych serc.

 TEN WEEKEND MUSIMY POWTÓRZYĆ!!! 

pastedGraphic_3.png

I BARDZO CHCEMY NASTĘPNYM RAZEM POJECHAĆ W WIĘKSZYM GRONIE MAŁZEŃSTW. 

pastedGraphic_2.png

*** *** ***

W sobotę 22 maja – w wigilię Zesłania Ducha Świętego corocznym zwyczajem czuwaliśmy u Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie. Na stronie Sanktuarium jest fotorelacja z tego wydarzenia autorstwa ks. kanonika Andrzeja Pradeli, który życzliwie gości nas tej nocy już od wielu lat – kliknij tu

Przed północą część z nas udała się do bazyliki Mariackiej na uroczystą Eucharystię pod przewodnictwem naszego metropolity, abp. Tadeusza Wojdy.

Nagranie Mszy św. w bazylice Mariackiej – kliknij tu

*** *** ***

„Baczcie, by nikt nie odszedł od was spragniony lub nienasycony, by nie odszedł niewysłuchany lub zignorowany, by nie poczuł się odrzucony lub źle potraktowany. Wasze kapłaństwo stanie się prawdziwym źródłem łaski i błogosławieństwem dla innych, gdy będzie zakorzenione w Jezusie Chrystusie. Baczcie zatem, aby wasza kapłańska amfora nigdy się nie wyczerpała, aby była stale i systematycznie napełniana miłością Chrystusową”.

Te słowa podczas święceń kapłańskich 15 maja, metropolita gdański ks. arcybiskup Tadeusz Wojda skierował do 11 nowych księży. Wśród nich jest ksiądz Oskar Gramacki, który był z nami na letnich rekolekcjach jako diakon. W niedzielę 16 maja zaprosił nas na Mszę św. prymicyjną w swojej macierzystej parafii do kościoła św. Józefa w Gdańsku na Przymorzu. Jego pierwszym miejscem służby kapłańskiej jest parafia św. Karola Boromeusza w Gdyni-Fikakowie. Przypomnijmy sobie jego konferencję, którą wygłosił dla nas na rekolekcjach we Wielu – kliknij tu

*** *** ***

KWIECIEŃ 2021:

W sobotę 24 kwietnia wspólnota RRN ze Słupska zaprosiła nas na dzień skupienia do kościoła św. Jacka. Podczas adoracji rozważaliśmy myśli o potrzebie wspólnoty w rozwoju wiary, przygotowane przez naszych gospodarzy:

1. Wiarę otrzymujemy we wspólnocie.

Jeżeli wierzymy, jeśli umiemy się modlić, jeśli znamy Pana i możemy słuchać Jego słowa, jeśli czujemy, że jest On blisko nas i rozpoznajemy Go w braciach, to dlatego, że inni przed nami żyli wiarą i ją nam przekazali.

Kościół jest wielką rodziną, w której jesteśmy przyjmowani i uczymy się jak żyć jako wierzący i jako uczniowie Pana Jezusa. 

Prosimy Cię Panie Jezu za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła, o łaskę silnej wiary dla każdego z nas.

2. Zadanie budowania wspólnoty.

Nie jesteśmy sami, istnieje komunia życia między tymi wszystkimi, którzy należą do Chrystusa. Jest to komunia, która rodzi się z wiary. Jeżeli jesteśmy wewnętrznie włączeni w źródło, jakim jest więź między Jezusem a Ojcem, to stajemy się jednym sercem i jedną duszą między nami. Stajemy się zdolni do świadczenia o pięknie Ewangelii, do życia we wzajemnej miłości, do dzielenia radości i cierpienia, ucząc się proszenia o przebaczenie i udzielania przebaczenia. Wówczas stajemy się rodziną, wspólnotą zdolną do ewangelizacji nie tylko słowami, ale także z mocą miłości Boga, jaka jest w nas.

3. Wspólnota drogą do Boga.

Doświadczenie wspólnoty braterskiej prowadzi do Komunii z Bogiem. 

Potrzebujemy wsparcia innych, zwłaszcza w trudnych chwilach, gdyż każdy z nas jest człowiekiem kruchym z własnymi ograniczeniami. Tworząc wspólnotę wspieramy się nawzajem pomagając sobie jak w wielkiej rodzinie, którą prowadzi, chroni i której pomaga nasza Matka, Maryja.

4. Wspólnota ma misję przekazywania wiary.

Na mocy chrztu stajemy się uczniami, misjonarzami powołanymi do niesienia Ewangelii w świat. Do przekazania wiary naszym dzieciom, aby i one mogły przekazać ją swoim dzieciom.

Nikt nie zbawia się sam – jesteśmy wspólnotą wierzących, w której doświadczamy piękna dzielenia się doświadczeniem miłości. Miłości będącej kanałem łaski, jedni dla drugich. Wymiar wspólnotowy jest nie tylko jakąś „otoczką” – dodatkiem, ale jest integralną częścią życia chrześcijańskiego, świadectwa i ewangelizacji.

5. Wspólnota z tymi, którzy odeszli do Pana.

Komunia świętych wykracza poza życie doczesne, wykracza poza śmierć i trwa wiecznie. Ta jedność między nami wykracza poza wymiar doczesny i trwa w życiu przyszłym. Jest to komunia duchowa, która rodzi się z chrztu i nie ulega przerwaniu przez śmierć, ale dzięki zmartwychwstaniu Chrystusa ma znaleźć swoją pełnię w życiu wiecznym.

Zakończenie.

Panie Jezu, przychodzimy dzisiaj do Ciebie i gorąco Ciebie prosimy, abyś nam błogosławił. Dziękujemy Ci za Twoją obecność w życiu każdego z nas. Dziękujemy Ci za Twoją miłość i Twoje miłosierdzie, za miłość, którą możemy okazywać sobie nawzajem, za obecność Twojej i naszej Matki Maryi Panny w naszym codziennym życiu. Dziękujemy Ci za naszych opiekunów duchowych, za naszych kapłanów i za całą naszą wspólnotę RRN.

*** *** ***

W sobotę przed świętem Miłosierdzia – 10 kwietnia odbyła się pielgrzymka RRN do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu. 
Hasło pielgrzymki: „Duch Święty prowadzi do prawdy”.

W czasie pielgrzymki zawierzaliśmy w dobie pandemii Miłosierdziu Bożemu przez wstawiennictwo Matki Bożej Bolesnej naszą słabość i grzeszność. 

*** *** ***

TYDZIEŃ BIBLIJNY 2021:

Przemyślenie i jednocześnie
świadectwo w związku z Tygodniem Biblijnym,
Narodowym 
Czytaniem Pisma Świętego:

„Święta Księga Biblia
 Tak jak trzeba Prostą drogą jest do nieba

Na przygodę najwspanialszą 
Sam Pan Jezus w Niej zaprasza
I na kartach tej Lektury
Wielką Radość światu wciąż ogłasza

Kiedy sercem, z wiarą jest czytana
Cuda czyni niesłychane
Ona każdy problem twój rozwiąże
Wesprze i ocali, pokieruje mądrze

A warunek jest tu tylko taki:
Aby z wiarą przyjąć wszystkie Boże znaki
Bo ta Księga dziełem Boga jest samego
Bóg chce karmić Nią każdego

W Niej też znajdziesz należycie
Przepis na swe całe życie…….:)

A myśl z tego taka oto płynie:

To Niewyczerpane Źródło Mądrości
W naszych domach jak najczęściej niechaj gości

Kto Je zgłębia i zagląda w Niego chętnie
Się nie nudzi – żyje pięknie.:)”

dziękuję za możliwość podzielenia się
dziękuję i pozdrawiam
Z Panem Bogiem i Maryją

 Ewarysta.

*** *** ***

W sobotę 20 marca spotkaliśmy się w Redłowie u księdza Pawła na Wielkopostnym dniu skupienia.

Podczas Mszy św. modliliśmy się m. in. za zmarłą po długiej chorobie śp. Gertrudę Baranowską – Mamę naszego brata Andrzeja (SAC), misjonarza w Korei, który – choć daleko, sercem jest zawsze blisko nas.

Po Eucharystii odprawiliśmy drogę krzyżową. Oto kilka zdjęć:

*** *** ***

Poniżej umieszczamy nagrania konferencji i homilii z tych rekolekcji w formacie mp3 do płynniejszego odsłuchania lub pobrania na swój komputer:

1 Konferencja ks. Sławomira Kowalskiego – Uczucia jako przestrzeń spotkania z Bogiem – kliknij tu

2 Konferencja ks. Sławomira Kowalskiego – Przeżyć miłość do Boga i drugiego człowieka – kliknij tu

3 Konferencja Ładka Piaseckigo – Sfera ducha a uczucia – kliknij tu

4 Ewangelia i homilia Ks. Sławomira Kowalskiego  z dnia 5.07.21 – kliknij tu

5 Ewangelia i homilia ks. Andrzeja Gajewskiego z dnia 6.07.21 – kliknij tu

6 Ewangelia i homilia ks. Grzegorza Makowskiego z dnia 7.03.21 – kliknij tu

*** *** ***

„Twój Wielki Post – Twoje nawrócenie!” – to temat wielkopostnych internetowych rekolekcji RRN dla południowych diecezji Polski, które w dniach 1-3 marca głosił ksiądz dr Dariusz Grelecki, duszpasterz RRN w Archidiecezji Białostockiej. Nad całością czuwał ks. Stefan Czermiński z Katowic. Najpierw wspólnie z innymi uczestnikami rekolekcji modliliśmy się Różańcem, potem była konferencja ks. Darka, apel Jasnogórski i błogosławieństwo. Rekolekcje odbyły się na kanale YouTube RRN (południe). Ksiądz Stefan zachęca nas, abyśmy wracali do tych konferencji i przyswajali sobie ich treść.

Poniżej zamieszczamy same konferencje ks. Dariusza w formacie mp3 do odsłuchania lub do pobrania:

Konferencja 1 marca – kliknij tu

Konferencja 2 marca – kliknij tu

Konferencja 3 marca – kliknij tu

Ponadto ksiądz Dariusz zachęcał nas do słuchania konferencji na podstawie serii książeczek „List do Ewy”. Między innymi „Żółty list do Ewy” – o podstawach życia duchowego, a także „Biało-czarny list do Ewy” – o kościele. W formie papierowej są także „Listy do Ewy” – Niebieski i Błękitny – o Matce Bożej oraz o grzeszności i nie tylko. Konferencje są do odsłuchania na profilu facebookowym „Kółko życia wewnętrznego”kliknij tu.

To były drugie rekolekcje on-line w obecnym Wielkim Poście, w których mogliśmy uczestniczyć. Pierwsze w dniach 16-21 lutego zorganizowała wspólnota RRN z Wrocławia dla zachodnich diecezji Polski. Ich tematem było „Ojcowskie serce Józefa”, a konferencje opierały się na najnowszym liście apostolskim Ojca Świętego „Patris Corde” (Ojcowskim Sercem).

Za udostępnienie nam rekolekcji z Wrocławia, Katowic, Płocka i Białegostoku – Bogu niech będą dzięki!

*** *** ***

W sobotę 20 lutego u św. Jana z Kęt w Rumi Janowie odbył się nasz kolejny dzień skupienia.

*** *** ***

STYCZEŃ 2021:

W sobotę 9 stycznia ksiądz Mariusz i Lilka zaprosili nas na Adorację, Eucharystię i wspólne kolędowanie do parafii Świętej Rodziny w Gdyni.

*** *** ***

ROK 2020:

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie WhatsApp-Image-2020-11-21-at-14.53.38-768x1024.jpeg

21 listopada mieliśmy nasz dzień skupienia w Wejherowie w parafii NMP Królowej Polski. Konferencja ks. Pawła – kliknij tu

*** *** ***

W sobotę 26 września w Pręgowie zainaugurowaliśmy nowy rok formacyjny w naszej diecezji.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Zrzut-ekranu-2020-03-3-o-18.43.42-1024x684.png

*** *** ***

W sobotę 19 września odbyła się ogólnopolska inauguracja nowego roku formacyjnego RRN w Licheniu. Relacja oraz nagrania są na ogólnopolskiej stronie Ruchu – kliknij tu.

Przy Sanktuarium - Golgota - stacja Drogi Krzyżowej - Licheń Stary ...

W tygodniku Niedziela ukazał się artykuł o naszym Ruchu. Aby pobrać plik pdf – kliknij tu

Z kolei w 34 numerze Gościa Niedzielnego z 23 sierpnia ukazało się świadectwo ks. proboszcza Adama Zeligi z parafii bł. Edmunda Bojanowskiego na warszawskim Ursynowie. Pisze on, że budowanie parafii rozpoczynał, opierając się na Ruchu Rodzin Nazaretańskich, i że wiele zawdzięcza duchowości Ruchu.

*** *** ***

Zakończyły się nasze rekolekcje w Wielu. W niedzielę 23 sierpnia odwiedził nas na rekolekcjach w Wielu ks. Biskup Wiesław Szlachetka i odprawił dla nas Mszę świętą. Poniżej nagrania z rekolekcji i zdjęcia:


Pana Tony – Niechaj Miłość Twa

Pana Tony – Schowaj mnie

22 sierpnia – homilia ks. Pawła

22 sierpnia – konferencja ks. diakona

23 sierpnia – konferencja ks. Pawła

23 sierpnia – homilia ks. biskupa

24 sierpnia – konferencja ks. Darka

24 sierpnia – homilia ks. diakona

25 sierpnia – konferencja ks. Darka

25 sierpnia – homilia ks. Andrzeja

26 sierpnia – konferencja ks. Ryszarda

27 sierpnia – konferencja ks. Darka

27 sierpnia – homilia ks. Sylwestra

28 sierpnia – zakończenie – homilia ks. Pawła

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 34652695-b424-4af4-ab11-84d2d54ca020-1024x768.jpg


*** *** ***

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSC09887-1024x768.jpg

W sobotę 28 czerwca Mszą Świętą w Redłowie zakończyliśmy rok formacyjny w naszej diecezji. Po Mszy Św. spotkaliśmy się w salce, aby wspólnie z ks. Pawłem cieszyć się wspomnieniami z 25 lat jego posługi kapłańskiej.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie IMG_20200627_101520-1024x768.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 20200628_082745-903x1024.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSC09895-1024x768.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSC09886-768x1024.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSC09884-768x1024.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSC09891-768x1024.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSC09883-768x1024.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 20200627_170729-577x1024.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSC09896-1024x768.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSC09897-1024x768.jpg

*** *** ***

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie mb-czestochowska.jpg

W dniach 18-26 czerwca modliliśmy się wspólnotową nowenną RRN. Intencją naszej modlitwy było ponowienie oddania się Maryi zgodnie ze słowami Prymasa Tysiąclecia: „za wolność Kościoła w Polsce i na świecie”. W środę 24 czerwca modlitwę poprowadziły wspólnoty diecezji Toruńskiej, Elbląskiej i Gdańskiej.

*** *** ***

Mini rekolekcje o maxi prawdach – na stronie RRN Archidiecezji Białostockiej – kliknij tu

*** *** ***

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Zrzut-ekranu-2020-06-2-o-11.54.13-1024x755.png

Panie, daj nam świętych kapłanów, Ty sam ich utrzymuj w świętości. O Boski i Najwyższy Kapłanie, niech moc miłosierdzia Twego towarzyszy im wszędzie i chroni ich od zasadzek i sideł diabelskich, które ustawicznie zastawia na dusze kapłana. Niechaj moc miłosierdzia Twego, o Panie, kruszy i wniwecz obraca wszystko to, co by mogło przyćmić świętość kapłana – bo Ty wszystko możesz.

Księże Pawle, wspólnota Ruchu dziękuje Bogu za Twoje 25 lat kapłaństwa. A Tobie dziękuje za bycie z nami, za towarzyszenie duchowe, nauczanie i modlitwę, za posługę w sakramencie pojednania.

Galeria zdjęć z Mszy św. jubileuszowej – kliknij tu

*** *** ***

24-30 V Wspólnotowa modlitwa w komunii z Maryją o odnowienie darów Ducha Świętego

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 2020-zeslanie-ducha-sw-av.jpg

W liturgicznym okresie między Wniebowstąpieniem a Zesłaniem Ducha Świętego na wzór pierwotnego Kościoła trwaliśmy na modlitwie we wspólnocie, razem z Maryją.

Codzienną modlitwę prowadziły wspólnoty RRN z różnych diecezji i przedstawiciele różnych powołań.

*** *** ***

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie pic_02.jpg

Przed Uroczystością Matki Bożej – Królowej Polski trwaliśmy na Nowennie opartej na słowach Matki Bożej do św. Juana Diego. 3 maja wspólnie odnowiliśmy akt zawierzenia Matce Bożej. W czwartek 30 kwietnia modlitwę w ramach Nowenny RRN prowadziły wspólnoty RRN z diecezji Toruńskiej i Gdańskiej.*** *** ***

RRN Archidiecezji Gdańskiej i Diecezji Toruńskiej odbył rekolekcje o zjednoczeniu z Miłością eucharystyczną.

„Zjednoczenie z Miłością eucharystyczną” – pod tym hasłem przebiegały tegoroczne rekolekcje zimowe Ruchu Rodzin Nazaretańskich, organizowane w Gietrzwałdzie w dniach od 13 do 16 lutego. W rekolekcjach tych uczestniczyło 114 osób w różnym wieku i różnego stanu.

U stóp Pięknej Pani ziemi warmińskiej, Matki Bożej Gietrzwałdzkiej,  posługę podjęli moderatorzy ruchu, kapłani – z diecezji toruńskiej Sylwester Ćwikliński i z archidiecezji gdańskiej  Paweł Jakimcio. Do nich dołączyli księża moderatorzy: Dariusz Kowalczyk z Warszawy, Ryszard Półtorak z diecezji elbląskiej i Andrzej Adamczyk z archidiecezji warmińskiej.

Różne formy ćwiczeń duchowych były ukierunkowane na uwewnętrznienie, czyli na doświadczenie duchowego przeżycia Mszy Świętej, „bo ten owocnie przeżywa liturgię, kto wpierw ją dobrze zrozumie”. Owoce przynoszą ci, którzy zjednoczą się z Chrystusem. Kapłani podkreślali znaczenie naszego duchowego zaangażowania w celebrację Eucharystii. Tego, aby z serca pochodziły duchowe dary przynoszone w ofierze dla Ojca w Niebie. Zjednoczenie z ofiarą Chrystusa sprawia, że naszym ziemskim małym darom, podejmowanym z miłości do niego, On nadaje wartość wieczną.

Atmosfera duchowa sanktuarium i bogactwo ćwiczeń rekolekcyjnych poszerzały serca rekolektantów, co zaowocowało świadectwem dzielenia się miłością, która czerpie swą moc z duchowego bogactwa Mszy Świętej.

Czas rekolekcji dopomógł w poznaniu prawdy o nas samych i przybliżył do zjednoczenia z Chrystusem. Na zakończenie tego pięknego czasu darowanego od Pana Boga u stóp Pani Gietrzwałdzkiej złożyliśmy dziękczynienie, upraszając u Niej wstawiennictwo i opiekę, tak byśmy z Jej pomocą trwali w zjednoczeniu z Miłością eucharystyczną i przynosili „owoc obfity”, który pozwoli podarować wszystkim ludziom wspólnotę dobra i wzajemnej miłości.

Elżbieta  Czapiewska

Napisaliśmy rozważania Drogi Krzyżowej:

Stacja I Jezus na śmierć skazany

Panie Jezu stanąłeś przed sądem niesłusznie oskarżony. Skazano Ciebie na ukrzyżowanie. Przyjąłeś to cierpienie za nas, za nasze grzechy.

Prosimy Ciebie Panie Jezu o łaskę miłosierdzia dla wszystkich grzeszników: małych i dużych.

Stacja II Jezus bierze krzyż na swoje ramiona

Razem z krzyżem Pan Jezus bierze nasze grzechy i słabości: to, że nie chce nam się iść do kościoła, nie zawsze lubimy się modlić, nie słuchamy mamy, taty i dorosłych, wolimy zabawę i przyjemności niż naukę.

Przepraszamy Ciebie Panie Jezu i prosimy, żebyśmy w czasie modlitwy, Mszy Świętej zawsze pamiętali o Twoim poświęceniu i chcieli kochać Ciebie jeszcze bardziej.

Stacja III Jezus upada po raz pierwszy.

Pan Jezus upada z powodu kłamstw, lekceważenia prawd wiary, fałszywych oskarżeń. Złe słowa mogą powalić każdego człowieka. Najważniejsze jest to, aby potem powstać. W powstawaniu pomagają słowa Pisma Świętego i przykład dobrych ludzi. Będziemy codziennie czytać Pismo Święte, aby moc powstawać z upadków.

Stacja IV Jezus spotyka swoją Matkę.

Maryja jak każda matka nie wyobrażała sobie, by nie być przy swoim cierpiącym Synu. W tłumie gapiów: obojętnych i szyderców było Jej kochające serce. Trwała przy swoim Synu pomimo wszystko. Maryja jest także na każdej Eucharystii. Prośmy Ją by podzieliła się z nami swoim zaangażowaniem i miłością w przyjmowaniu Boga w Jego Słowie i Ciele podczas ofiary Mszy Świętej.

Stacja V Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Panu Jezusowi.

Szymon pomimo przymusu podjął swoje zadanie – bez protestu niósł krzyż. Szymon jest nam bliski, gdyż przypomina o trudnych sytuacjach w życiu, kiedy to tylko posłuszeństwo sprawia, że podejmujemy jakiś życiowy trud.

Stacja VI Święta Weronika ociera twarz Panu Jezusowi.

Święta Weronika wykazała się odwagą przechodząc przez szpaler rzymskich żołnierzy. Była nie tylko odważna, ale także gotowa na spotkanie z Panem Jezusem.

Prośmy, byśmy byli przygotowani do spotkania z Chrystusem podczas każdej Mszy Świętej.   

Stacja VII Jezus upada po raz drugi.

Panie Jezu upadasz po raz drugi pod ciężarem naszych grzechów. Przepraszamy Ciebie za brak właściwego przygotowania do Eucharystii, za zaniedbania w czytaniu Pisma Świętego, za zapominanie o zapraszaniu Matki Bożej do wspólnego przeżywania Mszy Świętej.               

Stacja VIII Jezus pociesza płaczące niewiasty.

Brak wiary w trudnych sytuacjach powoduje, że popadamy w smutek, a nawet rozpacz. Dlatego Pan Jezus pragnie, aby było w nas więcej wiary. 

Dziękujemy Tobie Jezu za łaskę Chrztu Świętego oraz za łaskę wiary. Gorąco prosimy Ciebie, abyś raczył wzmocnić wiarę naszą, byśmy w życiu codziennym nie kierowali się usposobieniem ludzkim, ale duchem. 

Jezu przymnóż nam wiary.

Stacja IX Jezus upada po raz trzeci.

Panie Jezu Chryste, upadasz po raz trzeci pod ciężarem krzyża. My, którzy po wielokroć upadamy w nasze grzechy i nie potrafimy się podnieść, prosimy Ciebie o łaskę Twego miłosierdzia, aby mimo upadków mieć siłę do powstawania i pójścia za Tobą.

Stacja X Jezus z szat obnażony.

Chcemy Ciebie Panie Jezu przepraszać za wszelkie grzechy nieczystości. Maryjo, matko pięknej i czystej miłości pomagaj nam w życiu zachować czystość. Zachowanie czystości naszych serc i ciał jest miłe Panu.

Stacja XI Pan Jezus przybity do Krzyża.

Panie Jezu przemierzałeś ziemię palestyńską głosząc Dobrą Nowinę, a teraz Twoje nogi są przygwożdżone do drzewa krzyża. Twymi rekami karmiłeś głodnych, błogosławiłeś dzieci, nakładałeś je na chorych, i odzyskiwali zdrowie. Teraz Twoje ręce są przybite do krzyża. Wywyższony nad ziemię przyciągasz do Siebie wszystkich utrudzonych życiem. 

O miłosierny Jezu daj nam odpocznienie w cieniu Twych ramion.

Stacja XII Jezus umiera na Krzyżu.

Wisisz na krzyżu Panie Jezu i wylewasz na nas Swoją krew. Mówisz „pragnę” i pragniesz ofiarować każdemu z nas swoje zbawienie. Umarłeś z miłości do nas: synów i córek marnotrawnych, aby dać nam życie wieczne. 

Panie Jezu, przez swoje upadki umieramy, ale ufamy, że dzięki Twojemu miłosierdziu będziemy mieli  udział w Twoim Zmartwychwstaniu.

Stacja XIII Jezus zdjęty z krzyża.

Być przy Jezusie to przede wszystkim być przy Nim tak jak Maryja w trzynastej stacji Drogi krzyżowej. Ona tuli ciało Swego Syna, a On już nie naucza, nie karmi, nie uzdrawia. Został tylko ból oraz słowa: koniec i śmierć. Pustki nie zapełnią żadne wspomnienia czy marzenia. Jezus pozostawił nam słowa: „ Nie bój się. Wierz tylko. Kto wytrwa do końca ten będzie zbawiony”.

Stacja XIV Jezus złożony do grobu.

Ciało Jezusa zostało złożone do grobu. Oczekuje zmartwychwstania. Nam trzeba umierać, żeby żyć pełnią życia Bożego. Umierać tzn. wyjść ze skorupy swojego egoizmu i samowystarczalności, by żyć dla bliźnich. 

Panie Jezu spraw, abyśmy nigdy nie poddawali się ciemnościom grobu i śmierci.

Maryjo, życie moje, nadziejo moja, nie opuszczaj mnie w ostatniej mojej godzinie, ale przyjmij w ręce Twoje duszę moją i zaprowadź do chwały wiecznej.


Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Gietrzwałd-1024x768.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSC09995-768x1024.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSC09985-768x1024.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSC09913-768x1024.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSC00081-1024x768.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSC00076-768x1024.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSC00080-1024x768.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSC00072-768x1024.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSC00031-768x1024.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSC00094-768x1024.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSC00091-768x1024.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 1d444677-42d6-45fa-a9c6-9985c4724b5e.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSC00090-1024x768.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSC00089-768x1024.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSC09931-768x1024.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSC00049-1024x768.jpg*** *** ***